środa, 05 czerwiec 2019 10:48

Witraże w naszej Galerii

Napisała

Piękna sztuka witrażu w Galerii ZUOK

Kto z nas nie podziwiał pięknych witraży w zabytkowych czy nowoczesnych kościołach? ZUOK Spytkowo zorganizował wystawę, na której już od 28 czerwca podziwiać będzie można tę wspaniałą technikę za sprawą prac wykonanych przez Romana i Wierę Godlewskich.

Witraż, czyli ozdobne wypełnienie okna wykonane z kawałków kolorowego szkła stosowano już od wczesnego średniowiecza w budownictwie sakralnym, choć technika ta znana była już  starożytności. Dlatego w swojej pracowni państwo Goldewscy wykonują witraże metodą klasyczną, sprawdzą od stuleci. Specjalizują się w witrażach kościelnych, ale na specjalne zamówienia wykonują także oryginalne  przeszklenia artystyczne oraz lampy.

Pracownia, która działa już od 1974 roku w Ciechanowcu, od zawsze jest firmą rodzinną, która jednak rozwija się m.in. poprzez zatrudnianie wysokiej klasy malarzy. Dzięki wykształceniu i doświadczeniu oprócz tworzenia nowych witraży, firma zajmuje się także renowacją tych starych – zniszczonych, niekompletnych. Praca przy witrażach nie polega jednak tylko na kreacji i artyzmie – aby powstał witraż trzeba także wykonać stalowe lub aluminiowe ramy, postawić rusztowanie i dokonać niezbędnych pomiarów i kalkulacji.

Prace Wiery i Romana Goldewskich charakteryzują się przede wszystkich realistycznym przedstawieniem postaci świętych. Ważne, aby przy korzystaniu z mocnych i intensywnych barw nie zaciemnić kościoła, dlatego artyści polegają na najlepszych materiałach i sprawdzonej technologii. Przecież prawdziwe piękno tych prac wyłania się właśnie wtedy, gdy przedostaje się przez nie światło słoneczne. Dzieła państwa Godlewskich można podziwiać w ok. 120 kościołach na terenie Polski, Francji, Włoch, Niemiec, Białorusi, Rosji i na Syberii. Co niezwykle istotne - wzory wykonane w pracowni nigdy nie są powtarzane!

Wystawa pn. „Pracownia Witraży Godlewskich” potrwa od 28 czerwca aż do 24  września, jest więc dużo czasu, aby nas odwiedzić i zobaczyć wyjątkowe prace artystów!