środa, 03 październik 2018 11:24

"Zwykłe obrazy" niezwykłej artystki

Napisała

Prace założycielki galerii w Talkach od 12 października można oglądać w Galerii ZUOK

Kolejny wernisaż - tym razem młodej absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi - odbędzie się w naszej Galerii. Wystawa, pochodzącej z Giżycka, Ity Haręzy została zatytułowana "Zwykłe obrazy grafiki 2009/20011". Potrwa od 12 października do 8 stycznia 2019 roku.

Inspiracją dla artystki jest najbliższe otoczenie, głównie codzienność życia na Mazurach. O swojej sztuce mówi, że wnikliwa obserwacja prowadzi ją do tworzenia konkretnej przestrzeni symbolicznej, pozostawiając jednak jej część dla wyobraźni widza. Najbardziej charakterystyczne w jej twórczości są pejzaże powstałe jako grafiki o "kropelkowej" strukturze.

Artystka jest założycielką galerii w Talkach. Często angażuje się w promocję sztuki na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Prace, które przedstawi w Spytkowie zostały wyróżnione na 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 2012 roku. Doceniono je m.in. za autentyzm i oryginalność. Ita Haręza jest też laureatką VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie 2014 za cykl "Ciało Własne". Wcześniej została zauważona przez rektora łódzkiej ASP, który docenił jej pracę dyplomową roku pt. "Taki pejzaż".

Serdecznie zapraszamy na wernisaż artystki 12 października o godz. 13.00 do Galerii ZUOK Spytkowo.