wtorek, 12 czerwiec 2018 09:03

Obrazy formowane przez morze

Napisała

Morska natura w Galerii na Śmieciach


W letnie czerwcowe popołudnie Galeria na Śmieciach Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie wypełni się fotografiami Janiny Knap poświęconymi morzu.

Zdjęcia autorki fotografii Janiny Knap ukazują pejzaże w różnych odsłonach - prezentują wszystko to, co jesteśmy w stanie dostrzec, chodząc po plaży. Pani Janina, malarka, fotografka i graficzka, mieszkająca na stałe w Rydzewie na Mazurach, twierdzi, że kocha fotografować morze, bo jest ono wrażliwym artystą.

- Te obrazy stworzyło morze oblewając, zasypując polerując, rzeźbiąc fakturę strumyków - opowiada o swoich pracach urodzona w Giżycku artystka. - Morze potrafi brutalnie rozbić ślady na piasku, wedrzeć się na kamienie, muszle, po czym za chwilę delikatnie je ominąć, pozwalając słońcu je wysuszyć i wybielić - dodaje Janina Knap. Artystka zajmuje się nie tylko pejzażami widoków natury, ale także fotografią miejską i komercyjną. Obok nagród za wystawę fotografii "Grafika morza" ma również nagrody m.in. za zdjęcia poświęcone architekturze postindustrialnej.

Wernisaż prac artystki odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 13 w Galerii na Śmieciach w Spytkowie 69. Pani Janina Knap jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 10 lat współorganizuje plener malarski w Supraślu.

Jeśli ktoś nie zdąży na wernisaż, kilka chwil z rodziną w Galerii może spędzić w okresie nadchodzących wakacji, ponieważ wystawa potrwa do 19 lipca.