środa, 28 marzec 2018 11:31

Utalentowany rytownik w naszej galerii

Napisane przez Katarzyna Komuda/Profile

Udany wernisaż utalentowanego rytownika

16 marca w Galerii naszego Zakładu odbył się wernisaż prac Przemysława Krajewskiego, artysty rytownika, pracownika Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Prace twórcy można oglądać do 7 czerwca br.

Wernisaż pana Przemysława Krajewskiego, absolwenta Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się piątkowym popołudniem w siedzibie naszego Zakładu. Wszystkich gości uroczyście powitał Stanisław Szepietowski, członek Rady Nadzorczej, który wprowadził zgromadzonych w świat sztuki, opowiadając o niesamowitym kunszcie rytowania, czyli wykonywania rysunków wgłębnych za pomocą narzędzia (rylca) w twardym materiale.

Autor wystawy - aby pokazać sposób pracy nad poszczególnymi dziełami - przywiózł na spotkanie z gośćmi różnorodne narzędzia, którymi wykonuje swoje prace - projekty znaczków pocztowych czy też specjalne serie kolekcjonerskich banknotów.

Artysta opowiadał podczas wernisażu o sztuce rytu i wyzwaniach związanych np. z nanoszeniem szczegółowych elementów na tak mały format, jakim jest znaczek pocztowy. Licznie zebrani goście mieli okazję zadawać artyście pytania m.in. o techniki pracy. Pan Przemysław pracuje bowiem w oparciu o techniki: druku wklęsłego, wypukłego i płaskiego. Jest jednym z najbardziej utytułowanych w Polsce rytowników - ma na swoim koncie m.in. nagrody za Najpiękniejszy Znaczek Rytowany - "Legiony Polskie", czy Najpiękniejszy Znaczek w kategorii techniki kombinacyjnej na 13 Konferencji Rządowych Wydawców Znaczków Pocztowych w Brazylii.

Wydarzenie uświetnił wspaniały koncert pianistyczny.

Wernisaż otworzył wystawę artysty, która potrwa do 7 czerwca br.