poniedziałek, 21 maj 2018 11:52

V edycja Dni Otwartych Drzwi już za nami!

Napisała

Udana V edycja akcji Dni Otwartych Drzwi!

 

W dniach 11-12 maja br. odbyła się V edycja akcji "Chronimy Mazury! Dni Otwartych Drzwi w ZUOK Spytkowo". Podczas wydarzenia połączonego z Ekologicznym Piknikiem Rodzinnym można było nie tylko poznać Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, ale także pobawić się, zrelaksować i smacznie zjeść.

Dni otwarte rozpoczęły się 11 maja od oficjalnego przemówienia pana Jerzego Banacha, Przewodniczącego Rady Nadzorczej ZUOK, który podkreślił znaczenie właściwej segregacji odpadów i roli Zakładu w działaniach na rzecz ochrony Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzania Zakładu i zadawania pytań. Wycieczka po terenie ZUOK wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców - podczas jej trwania można było poznać nie tylko cały proces przetwarzania odpadów, ale także infrastrukturę i najnowsze technologie z branży gospodarki odpadami. Rozmawiano nie tylko o segregacji, ale także o recyclingu i złożoności gospodarowania odpadami na terenie Mazur.

- To były wyjątkowo udane dni. Cieszymy się, że na nasze cykliczne już wydarzenie przychodzą całe rodziny. Inwestycja w wiedzę z zakresu dbania o najbliższe otoczenie na pewno będzie procentować. Takie spotkania są też świetną okazją, by zrozumieć, że wszyscy mamy wpływ na ochronę naszego pięknego otoczenia - podkreślił Jerzy Banach, Przewodniczący Rady Nadzorczej Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci - na terenie Zakładu dla najmłodszych przygotowano pokaz pracy Terminatora - specjalnego urządzenia do rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych. Dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowaczego w Giżycku, szkoły z Czerniachowska i Spytkowa zorganizowano zaś eko warsztaty w sali edukacyjnej Zakładu, gdzie podczas zabawy poszerzały swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i znaczenia segregacji odpadów.

Wydarzenie zostało docenione nie tylko przez polskich przedstawicieli władz, organizacji pozarządowych oraz liderów opinii, ale także na polu międzynarodowym - wzięła w nim udział delegacja z Obwodu Kaliningradzkiego. Na Dniach Otwartych pojawili się także m.in. pan Marek Jasudowicz, Wójt Gminy Giżycko, pan Mirosław Dworak, prezes Stowarzyszenia Aktywne Spytkowo oraz pan Stanisław Szepietowski, Członek Rady Nadzorczej ZUOK.

Dni Otwartych Drzwi - podobnie jak w zeszłym roku - były połączone z Ekologicznym Piknikiem Rodzinnym z mnóstwem atrakcji dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo właściciele jednośladów mogli wziąć udział w "Mazurskim Rajdzie Rowerowym - szlakiem Wójta Gminy Giżycko", w którym, nie tylko "z nazwy", uczestniczy sam pan wójt, a miłośnicy muzyki i tańca zobaczyć występy dzieci z miejscowej szkoły podstawowej, a także zespołów "Jarzębiny" i "Załoga Dr. Bryga". Na placu przy remizie strażackiej OSP rozlokowano stoiska z przepysznymi potrawami regionalnymi, EKO punkt i animatorów prowadzących quizy i zabawy dla dzieci. W samo południe odbył się pokaz wypieku "Mazurskiego sękacza SAS".

Organizatorem wydarzenia było ZUOK Spytkowo oraz Stowarzyszenie Aktywne Spytkowo, których wspólnym celem jest edukacja ekologiczna oraz organizacja wszelkiego rodzaju przedsięwzięć związanych z promowaniem odpowiedzialnych działań na rzecz gospodarki odpadami.