środa, 16 maj 2018 09:54

"Eko-Logika" 2018 po raz X

Napisał

ZUOK Spytkowo na jubileuszowej edycji "Eko-Logika" 2018

Tegoroczna, X edycja festynu ekologicznego, odbyła się w Węgorzewie. Na miejskim Placu Wolności 2 maja uczestnicy mieli okazję wziąć udział w eko konkursach, posłuchać muzyki i spróbować regionalnych przysmaków. Rozstrzygnięto również Konkurs Recyklingowy oraz konkurs "Rady na odpady", w których zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali w nagrodę rowery!

Organizatorem festynu był Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Węgorzewie i wspierany przez ZUOK Spytkowo, który prowadził podczas festynu własne stanowisko edukacyjne. Dorośli uczestnicy imprezy mogli porozmawiać z naszymi specjalistami o działalności Zakładu oraz poradzić się w kwestiach związanych z wprowadzeniem nowych zasad segregacji odpadów. Natomiast dzieci i młodzież chętnie odpowiadali na pytania w specjalnie przygotowanym na tę okazję quizie.

- Rozdaliśmy niezliczoną ilość gadżetów ekologicznych w nagrodę na prawidłowe odpowiedzi. To bardzo budujące, że tak wielu młodym osobom zależy na ochronie naszych pięknych Mazur i że dokładnie wiedzą, jak to robić - mówi Paweł Lachowicz, Prezes Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie.

Festyn obfitował w wiele atrakcji: można było zbudować eko łódki z butelek typu PET, sadzić mini ogródki w doniczkach, czy też obejrzeć występny w ramach 3. Przeglądu Piosenki Ekologicznej "Ekosong". Warto zaznaczyć, że podczas festynu zbierano także przyniesioną przez mieszkańców makulaturę: za każde 5 kg surowca wtórnego można było otrzymać sadzonkę pięknych kwiatów. Krzysztof Piwowarczyk, Burmistrz Węgorzewa i honorowy patron imprezy, nagrodził dodatkowo osobę, która dostarczyła największą ilość makulatury. Zebrany podczas akcji materiał został przetransportowany do ZUOK Spytkowo, a następnie, po szczegółowym wysortowaniu i zapakowaniu, trafi do firm specjalizujących się w jego przetwarzaniu.
Dzięki muzyce zespołu "Załoga dr. Bryga" i pysznej grochówce serwowanej przez żołnierzy XI. Mazurskiego Pułku Artylerii ten piękny słoneczny dzień minął w wyjątkowej atmosferze.

W Dzień Flagi, oprócz rodzinnego festynu, w Węgorzewie odbywały się także Biegi Uliczne Mazury Cud Natury, w tym: XIV Półmaraton Węgorza (21.097 km) oraz I Bieg Flagi Biało-Czerwonej (6,25 km). W klasyfikacji generalnej półmaratonu zwyciężył pan Bohdan Semenowycz z wynikiem 1:10:16, natomiast w Biegu Flagi pan Dzmitaj Iwanenka z wynikiem 0:19:18.
Wszystkim zwycięzcom - zarówno konkursowym jak i sportowym - serdecznie gratulujemy!
Do zobaczenia za rok!