środa, 15 listopad 2017 09:03

Stacja pogodowa w ZUOK Spytkowo

Napisał

Stacja pogodowa w ZUOK Spytkowo

Od 1 września na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie funkcjonuje nowoczesna stacja pogodowa. Zapewnia ona odczyt wszystkich zmiennych meteorologicznych występujących na terenie całego Zakładu.

 

Stacja ma służyć do monitorowania siły wiatru, wysokości temperatury i wilgotności powietrza, ale także do ostrzegania przed ewentualnym zagrożeniem powodziowym. Prowadzenie odczytu opadów atmosferycznych jest obowiązkowe dla składowisk odpadów takich jak ZUOK i zostało ujęte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2013 r.
Do tej pory prowadzono odczyt ręczny za pomocą pluwiometru, natomiast teraz specjaliści z ZUOK mogą korzystać z profesjonalnej stacji meto Davis Vantage Pro 2. Stacja ta używa do transmisji radiowej metody rozpraszania widma w systemach szerokopasmowych (FHSS), a aktualizacja zebranych danych następuje co 2,5 sek.!
Dzięki zarejestrowaniu stacji w globalnej sieci PWS, pomiary stacji są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Na stronie internetowej Zakładu pojawiło się bezpośrednie przekierowanie do prowadzonych pomiarów w serwisie Weather Underground oraz mazury.info.pl.