środa, 29 czerwiec 2016 10:23

Kolejny Festyn Ekologiczny za nami

Napisane przez Katarzyna Komuda

VIII edycja Festynu Ekologicznego "Eko - Logika" 2016

"Pożyczyliśmy Mazury od naszych wnuków, oddajmy je w dobrym stanie!" - główne hasło towarzyszące wydarzeniu jest wciąż aktualne. Tym razem "Eko - Logika" zagościła w gminie Budry - pięknym mazurskim obszarze, obejmującym m. in. dolinę Węgorapy i Gołdapy czy Lasy Skaliskie w których, w swoim naturalnym środowisku, mieszkają wilki i rysie. Współorganizatorem akcji promującej proekologiczną postawę był ponownie ZUOK Spytkowo.

Edukacja ekologiczna poprzez tego typu wydarzenia kulturalno - rozrywkowe stała się znakiem rozpoznawczym Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami, organizatora akcji. Ochrona unikalnych walorów regionu Wielkich Jezior Mazurskich to główny cel działania Związku, który poprzez edukację zarówno dorosłych, jak i dzieci i młodzieży pokazuje, jak ważne jest rozsądne gospodarowanie odpadami i wspólne dbanie o środowisko naturalne.

Dlatego już po raz ósmy, w sobotę 18 czerwca, zorganizowano piknik rodzinny, połączony z wieloma atrakcjami: można było wziąć udział w konkursach i pokazach, spróbować regionalnej kuchni, obejrzeć pokazy z użyciem suchego lodu, ciekłego azotu, a nawet żywego ognia! Na scenie głównej odbył się Konkurs Piosenki Ekologicznej, a o oprawę muzyczną zadbały zespoły "Szybki montaż" oraz "The October Leaves" - główna gwiazda festynu. Podczas wydarzenia prowadzona była również, komunikowana wcześniej, zbiórka zużytych baterii. W tym roku po raz pierwszy rozbudowano akcję pod kątem atrakcji dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dzień wcześniej, 17 czerwca, na terenie szkoły w Budrach zorganizowano specjalną imprezę dedykowaną najmłodszym: w programie znalazły się warsztaty, zawody sportowe, zajęcia plastyczne a nawet eko - pokaz mody! I dzień "Eko-logiki" zgromadził ponad 300 dzieci, które aktywnie brały udział we wszystkich zaplanowanych atrakcjach.

Finał wydarzenia przyniósł rozwiązania wiosennych konkursów ekologicznych, ogłoszonych przez Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami. Natomiast nagroda główna - wspaniały rower turystyczny - w wyniku losowania trafiła do posiadaczki szczęśliwego losu, na którym znajdowały się pieczątki ze wszystkich stref "Eko-Logiki". Wyniki konkursów przeprowadzonych w ramach VIII Mazurskiego Festynu ekologicznego Eko-Logika 2016 w Budrach przedstawiają się następująco:

Konkurs "Na najpiękniejsze stoisko Eko-produktu":
I miejsce - Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Barwy jesieni" w Budrach
II miejsce - Rada rodziców przy Szkole Podstawowej w Lisach gm. Banie Mazurskie
III miejsce - Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Razem" w Więckach

Konkurs "Oddaj co zepsute":
I miejsce - Sołectwo Budry
II miejsce - Sołectwo Więcki
III miejsce - Sołectwo Budzewo

Dążenie do ograniczenia ilości produkowanych odpadów i zwiększenia odzysku surowców wtórnych to niezwykle ważne elementy wdrażane w komunikacji z mieszkańcami. Podczas festynu ZUOK Spytkowo zaprezentował specjalnie przygotowaną na tę okazję makietę zakładu, jak również rozdawał ulotki i odpowiadał na nurtujące uczestników pytania związane z gospodarką odpadami w ich gminie. ZUOK Spytkowo samodzielnie inicjuje lub bierze udział w akcjach, które mają nie tylko budować ekologiczną postawę i promować dbanie o środowisko, ale również integrować mieszkańców. To niezwykle ważne, aby zakomunikować że jesteśmy tutaj aby wspólnie dbać o nasze otoczenie - mówi Paweł Lachowicz, Prezes Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Sukces kolejnej edycji festynu "Eko - logika" jest jednocześnie zaproszeniem na kolejnego tego typu wydarzenia, a za zaangażowanie mieszkańców w akcję należą się wielkie brawa!