czwartek, 21 maj 2015 09:52

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w ZUOK Spytkowo

Napisane przez

ZUOK Spytkowo otwiera bramy dla zwiedzających


W dniach 8-9 maja 2015r. miała miejsce akcja promocyjna ?Dni otwartych drzwi? ZUOK Spytkowo. Inicjatywa realizowana w ramach ogólnopolskich dni otwartych drzwi, dzięki której mieszkańcy obszaru Wielkich Jezior Mazurskich, zaproszeni goście oraz media, mogli zobaczyć jak na co dzień funkcjonuje Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie ? jedno z największych i najnowocześniejszych przedsięwzięć tego typu w naszym regionie.

W piątek 8 maja o godz. 9.00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie ?dni otwartych?, które przeprowadzili wspólnie: prezes zarządu ZUOK Spytkowo ? Paweł Lachowicz, burmistrz Rynu oraz przewodniczący Zgromadzenia Mazurskiego Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami ? Józef Karpiński i burmistrz Węgorzewa ? Krzysztof Piwowarczyk.Wśród zaproszonych gości przybyli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego woj. Warmińsko-Mazurskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Urzędu Miejskiego w Giżycku w osobie burmistrza, Powiatowego Urzędu Pracy w Giżycku i Węgorzewie, Nadleśnictwa z Giżycka i Kruklanek, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku oraz delegacja gości z Czerniachowska, położonego na terenie Obwodu Kaliningradzkiego, a także Związek Emerytów i Rencistów z Węgorzewa.

Oczywiście nie mogło zabraknąć pedagogów wraz z podopiecznymi. Łącznie zakład odwiedziło i wzięło udział w zaplanowanych atrakcjach ponad 300 dzieci (!), na co dzień uczęszczających do szkół w gminach, na terenie których działa ZUOK Spytkowo. Byli więc uczniowie ZPO Banie Mazurskie, ZS Dąbrówka, SP Okartowo, ZSO Wydminy, SP Rydzewo, SP Staświny, SP Bystry, ZS Giżycko, SP Spytkowo oraz grupa 20 rowerzystów z Kółka Rowerowego Gimnazjum nr 2 w Giżycku. Całość uzupełnili najmłodsi wizytujący ? uczniowie Przedszkola ?Koralik? w Giżycku.

Na najmłodszych oprócz słodkiego poczęstunku czekały warsztaty artystyczne, wystawa malarska, prezentacja gobelinów oraz to, co najciekawsze ? zwiedzanie zakładu i możliwość przyjrzenia się pracującym na jego terenie ludziom i maszynom. Całość zamykała gala wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu plastycznego.

Jak się okazuje, wizyta dzieci to nie przypadek. Podczas rozmowy z nauczycielką SP w Rydzewie dowiedzieliśmy się m.in, że podobnie jak wiele innych szkół, jest to placówka bardzo zorientowana na szeroko rozumianą ekologię i podejmowanie różnych działań w tej tematyce, a dzieci zdecydowanie lepiej przyswajają wiedzę podczas praktycznych zajęć w terenie. Podsumowując dzień pedagog z Rydzewa zapewniła, że wszystkim wizyta bardzo się podobała, a tak wielki i nowoczesny zakład zrobił na uczniach olbrzymie wrażenie.

Nie ma się zresztą czemu dziwić. Zakład jest nowoczesnym obiektem wyposażonym w najnowsze technologie gospodarki odpadami. Całość jest bezpieczna dla środowiska, a zastosowane rozwiązania pozwalają na maksymalizację odpadów przeznaczonych do recyklingu, co jednocześnie przekłada się na minimalną ilość odpadów, które pozostają do składowania.

Właśnie nowoczesność w gospodarowaniu odpadami, możliwości jakie stwarza zakład tego typu oraz kształtowanie świadomości i postaw pro-ekologicznych wśród młodzieży, były powodem wizyty gości z Federacji Rosyjskiej. Zarówno w Czerniachowsku, jak i całym Obwodzie Kaliningradzkim próżno szukać miejsc takich jak ZUOK w Spytkowie, będący tzw. RIPOK-iem (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych) i mogący obsługiwać 150 tys. mieszkańców. Z kolei problem śmieci narasta z każdym rokiem i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz praca nad właściwym podejściem ludzi, jest coraz bardziej palącym problemem.

W sobotę 9 maja, podczas drugiego dnia akcji, do Spytkowa zawitało kolejnych 150 osób, co w zestawieniu liczbą ponad 500 odwiedzających z dnia poprzedniego dało naprawdę imponujący wynik i przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Na wszystkich, którzy pojawili się podczas ?Dnia Otwartych Drzwi? w Spytkowie, największe ruszywrażenie zrobiła możliwość przyjrzenia się pracy zakładu od środka. Goście podzieleni na grupy rozpoczęli zwiedzanie, prowadzeni przez pracowników ZUOK Spytkowo, którzy wcielili się w rolę przewodników.

Była to niecodzienna możliwość, by poznać drogę i dalsze losy śmieci opuszczających nasze domy, a jednocześnie świetna okazja, by zobaczyć jak wiele z nich udaje się odzyskać i wprowadzić z powrotem do obiegu w już przetworzonej formie.

Mimo, że większość procesów jest zautomatyzowana i odbywa się z wykorzystaniem maszyn, to do ich obsługi i funkcjonowania całego przedsiębiorstwa zatrudnionych jest w Spytkowie 50 osób. W województwie, w którym wskaźniki bezrobocia są najwyższe w kraju, otwarcie w 2013r. Dużego zakładu stało się szansą na zatrudnienie i rozwój zawodowy dla wielu osób.

Wkład w lokalny rynek pracy nie przeszedł niezauważony i w 2014r. zakład otrzymał nagrodę Ministra Pracy i Polityki Społecznej ?Kreator miejsc pracy? w kategorii mikro i małych przedsiębiorstw.

Zarówno efekty niespełna dwóch lat pracy ZUOK Spytkowo, jak i możliwości, które stworzył okolicznym mieszkańcom, idealnie zdają się wpisywać w realizację misji ?Z ludźmi dla ludzi?. Właśnie te hasło przyświeca na co dzień osobom odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa i jak widać przyświeca skutecznie.

Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach, efekty tej pracy będą jeszcze bardziej widoczne i będziemy mogli podziwiać je nie tylko podczas podobnych akcji, ale też funkcjonując na co dzień w czystym i zadbanym środowisku, o które troszczymy się wspólnie.

{gallery}news/images/stories/news/informacja_na_strone_dni_otwarte_2015_05_21{gallery}