czwartek, 11 kwiecień 2019 09:18

Pełna ciekawostek i inspirujących prelekcji konferencja poświęcona ptakom!

Napisała

O ptakach po raz IV w ZUOK Spytkowo.

6 kwietnia w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie odbyła się IV Mazurska Konferencja Ornitologiczna 2019. Poruszano podczas niej szereg zagadnień – od kwestii obrączkowania ptaków po budowę szklanej architektury, niewidocznej dla tej grupy zwierząt. 

- Cieszy mnie, że zainteresowanie konferencją jest coraz większe, że wszystko u nas rozwija się coraz nowocześniej  – mówił na rozpoczęcie konferencji Krzysztof Pawlukojć, miłośnik przyrody i ptaków. Następnie goście mogli wysłuchać wyjątkowo ciekawych prezentacji zaproszonych ekspertów. Poruszano kwestie: niewłaściwej ingerencji w ptasie siedliska, sposobów ochrony ptaków narażonych na coraz większą liczbę szklanych budowli, powstających w przestrzeni publicznej, a także omawiano taką problematykę jak: socjologia ornitologiczna, sprawdzone sposoby na obserwację ptaków i kwestie związane z ich obrączkowaniem. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz filmów kręconych ukrytą kamerą montowaną w lasach czy na polanach przez miłośnika przyrody, występującego ostatnie także w telewizji TVN („Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”), Marcina Kostrzyńskiego. Przedstawiał on z bliska najprzeróżniejsze zwierzęta w zaskakujących i często śmiesznych i trudnych, do uchwycenia sytuacjach.

Aleksandra Szurlej – Kielańska, ornitolog, która zawodowo zajmuje się propagowaniem wiedzy i dobrych praktyk z zakresu ochrony przyrody ubolewała podczas swojej prezentacji, że w Polsce do tej pory wciąż nie przeprowadzono żadnych badań kolizji ptaków z budynkami, tymczasem w Stanach Zjednoczonych kolizje z budynkami są drugą, najczęstszą przyczyna śmiertelności tych stworzeń. Inżynier Dariusz Górecki, ornitolog i przyrodnik od 24 lat współpracujący ze Stacją Ornitologiczną, wyjaśniał zaś dlaczego zima jest tak trudna dla ptaków i czego tak naprawdę obserwatorzy ptaków mogą się dowiedzieć z obserwacji karmników. Swoją prezentację przedstawił również prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, Dyrektor Instytutu Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, który mówił o popularnych wyprawach na Antarktydę, realizowanych w celu obserwacji naszych latających przyjaciół.

Podczas corocznego spotkania ornitologów i wielbicieli ptaków w ZUOK Spytkowo, po raz pierwszy goszczono eksperta z zagranicy. Dr Irina Samusenko, kierownik Laboratorium Ornitologii Instytutu Zoologii oraz Centrum Naukowo-Praktycznego dla Zasobów Biologicznych PAN Białorusi przedstawiła wyniki badań zrealizowanych na trzech składowiskach odpadów komunalnych i przemysłowych w okolicach Mińska (Białoruś). Z badań tych wynikało, że do najczęściej pojawiających się na wysypiskach ptaków należą m.in. kawki, gawrony i szpaki.  

Podczas konferencji efektami swojej pięcioletniej działalności pochwaliła się także Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk – "Kania", która funkcjonuje przy SP nr 7 w Giżycku i bierze czynny udział w licznych zajęcia ornitologicznych. Ponadto podczas konferencji wręczono nagrody w konkursie fotograficznym „W powietrzu, w wodzie i na lądzie - ptaki regionu Wielkich Jezior Mazurskich” zorganizowanym przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, ZUOK Spytkowo oraz Nadleśnictwo Giżycko.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji: ZOBACZ

W kategorii dziecięco-młodzieżowej nagrody otrzymali:
III miejsce - Wiktor Puka
II miejsce – Magdalena Błażewicz
I miejsce – Wiktor Szydłowski

W kategorii dorosłych wyróżniono 4 osoby:

Wyróżnienie: Grzegorz Ławrynowicz
III miejsce - Anna Trochimiuk
II miejsce – Beata Ułanowicz
I miejsce – Jan Olchówka

Patronem honorowym spotkania pasjonatów ptaków był Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Gustaw Marek Brzezin, Wojewoda Warmińsko - Mazurski, pan Artur Chojecki oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Patronat medialny nad konferencją objęły: Radio Olsztyn, Melo Radio, Przegląd Komunalny, Przyroda Polska, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, portale www.mazury.info.pl, www.sozosfera.pl, a także Gazeta Giżycka i Liga Ochrony Przyrody.