wtorek, 09 kwiecień 2019 06:43

Wernisaż prac ekologicznych

Napisała

Konkursowe plakaty w Galerii ZUOK

22 marca w Galerii Na Śmieciach w ZUOK Spytkowo odbył się wernisaż plakatów o tematyce środowiskowej. Wystawa przedstawiała prace, dla których motywem przewodnim było hasło: „ZUOK Spytkowo chroni Mazury”.Podczas wernisażu przedstawiono najlepsze prace przygotowane w ramach konkursu promującego proekologiczną działalność Zakładu.

Plakaty zostały zrealizowane przez uczniów z Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu. Celem konkursu, który został rozstrzygnięty 16 lutego b.r., było nie tylko propagowanie hasła „ZUOK Spytkowo chroni Mazury”, ale także prezentacja ZUOK  jako instalacji wyposażonej w najnowocześniejsze technologie dostępne w branży gospodarki odpadami, propagowanie idei wspólnego działania na rzecz środowiska oraz edukacja w zakresie właściwej segregacji odpadów.

Na rozpoczęciu wernisażu wszystkich gości przywitał Jerzy Banach, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUOK Spytkowo. Podczas spotkania Stanisław Szepietowski, członek Rady Nadzorczej, odczytał list nauczycieli Liceum Plastycznego z Supraśla do gości wystawy. Kadra nauczycielska podkreśliła w nim, że młodzież „pracowała w różnych technikach i różnych programach graficznych, próbując stworzyć oryginalne i niesztampowe plakaty, pokazujące charakter i założenia firmy ZUOK Spytkowo”. W liście napisano również, że prace różnią się podejściem do tematu, specyfiką, kolorystyką i nastrojem. „Jedni uczniowie podkreślali w swoich pracach umiejętność współpracy międzyludzkiej jako bazową ideę zakładu, inni zaś przedstawiali faunę i florę krainy Wielkich Jezior Mazurskich, które otoczone są ochroną ZUOK w Spytkowie. Nie zabrakło również rozwiązań czysto typograficznych, odnoszących się do głównego hasła konkursu” – napisali w liście do uczestników spotkania nauczyciele.

Konkurs miał przysłużyć się szerzeniu idei dbania o nasze otoczenie. Gości najbardziej zachwyciło to, że zakład zajmujący się gospodarką odpadami i jego rola mogą być postrzegane przez młodzież w tak bardzo zróżnicowany sposób. 

Podczas wernisażu zapowiedziano kolejne wydarzenie w Galerii na Śmieciach – unikalną wystawę witraży. O jej tematyce i terminie będziemy informować w najbliższych tygodniach.